icon callus טלפון מוקד ארצי: 03-5743734

כניסה לאיזור האישי

התחבר לאיזור האישי שלך

 • שכחתם סיסמא?

ברוך הבא לאתר של תבונה - חינוך חדש בישראל

10 שאלות לשנה החדשה

10 שאלות שאתה צריך לשאול את עצמך כדי להפוך את השנה הזו למוצלחת באמת עבורך ועבור הילדים שלך!

 

 1. באיזה דלק הילד שלך ואתה משתמשים?
  אוכל הוא הדלק לפעולה המחשבתית והגופנית שלנו. לכן, עליך לדאוג לתדלק את ילדך ואת עצמך בדלק המתאים. ארוחת בוקר מזינה משפרת את הריכוז, משפיעה על יכולת הלמידה ועל ההתנהגות. טיפ ששווה לנסות: סיימו לאכול מוקדם בערב (19:00) בלי לנשנש אל תוך הלילה. רוב הסיכויים שתהיו רעבים בבוקר.

 2. האם להשקיע בילדים שלי או בעצמי?
  הורים רבים לא משקיעים בעצמם ומתרצים זאת בכך שהם מעדיפים להשקיע בילדים. לילדים הם מוכנים לתת כל מה שהם צריכים אבל לא לעצמם. כשהם מזדקנים הם מספרים לך שהם לא הלכו ללמוד, לא התפתחו ולא השקיעו בעצמם כי נתנו לילדים. זו טעות נוראית. הורה שצומח מאפשר לכל המשפחה לצמוח איתו. הורה שנובל לא באמת מאפשר לילדים לצמוח. אתה תוכל לתת הרבה יותר לילדים אם תשקיע גם בעצמך. כאשר תשקיע בעצמך ותתפתח, מערכות היחסים שלך יהיו טובות יותר, המצב הכלכלי שלך ישתפר, האנרגיה שלך תעלה, הבריאות שלך תהיה, ככל הנראה, טובה יותר והביטחון העצמי שלך יגבר. אתה תוכל לתת לילדים שלך הרבה יותר והם יגדלו בסביבה טובה יותר!

 3. גישות הן מדבקות - האם שווה להידבק בשלך?
  בכל דקה ודקה הילדים שלך מחקים אותך! הילדים שלך סומכים עליך. אתה המודל שלהם. לכן כדאי שתהיה מודל טוב. רוצה שהם יעזרו לאחרים? עזור אתה. רוצה שהם יקראו ספר? קרא אתה. רוצה שיעשו שיעורים? תלמד בעצמך. רוצה שלא יצעקו? אל תצעק בעצמך. רוצה שיגיעו בזמן? אל תאחר.
  גישות הן מדבקות, בדוק היטב האם שווה להידבק בשלך!

 4. כמה מילים חדשות הילד שלי ילמד השנה?
  אוצר מילים עשיר הוא מתכון בטוח להצלחה גדולה יותר בחיים. הוא מאפשר לך להבין דברים טוב יותר, לתקשר על כל נושא ולהצליח בלימודים ובעבודה. עזור לילדך להבין בכל יום לפחות מילה אחת מחומר הלימוד שלו בבית הספר או מהדברים שהוא רואה במחשב או שומע בטלוויזיה. זה יכול להיות טקס יומי של לימוד מילה חדשה. שאל אותו על מילה כלשהי מספרי הלימוד שלו, אם הוא לא יודע להגדיר אותה במהירות ובקלות, עזור לו להבין אותה בעזרת מילון.

 5. לעזור או לא לעזור?
  יש הורים שאומרים לילד שלהם שהעזרה הכי טובה שהם יכולים לקבל ממנו היא שהוא יישב בשקט בחדר ולא יפריע בזמן שהם מכינים את ארוחת הערב. הדבר גורם לכך שהילד ממש לא מרגיש שהוא שווה משהו וזה בטח לא משפר את הביטחון העצמי שלו. זו הסיבה שהוא לא יעזור לאחר מכן וימשיך לרבוץ מול המסך כשתבקש ממנו לעזור. באופן טבעי ילדים מאוד רוצים לעזור. אפשר לילדים שלך לעזור ושבח אותם כשהם עוזרים לך. אל תכעס עליהם אם הם עושים שגיאות או טעויות בזמן שהם עוזרים לך. במקום זאת למד אותם בסובלנות כיצד להפוך למיומנים.

 6. האם אתה מוכן שהילד שלך ישלוט בך?
  אנחנו מנהלים את הילדים שלנו כל הזמן. תתחיל לעשות שיעורים, בוא לאכול, לך להתקלח, סדר את החדר, תכין מערכת, אל תלבש את החולצה הזו היא לחג ולא לבית ספר, אל תיגע בזה, תפסיק, די, אמרתי זהו זה...דני! זה מטורף...
  דרך מצוינת לאזן את השליטה הזו ולקבל שיתוף פעולה אמיתי מהילד שלך היא לאפשר לו מדי פעם לנהל אותך. איך עושים את זה? אחת לשבוע אתם הולכים לשעתיים שהם רק שלו. שעתיים שבהם הוא מחליט מה עושים, לאן הולכים או מה אוכלים. בשעתיים האלו הוא ינהל אותך. הוא יאמר לך מה לעשות. כל דבר שהוא יגיד אתה תבצע. בלי שאלות, בלי תלונות. גם אם הוא יגיד לך לקפוץ על רגל אחת מהמטבח לסלון או ללכת לדוג דגים בים. מה שהוא אומר אתה עושה באהבה. בשעתיים האלו אתה לא נותן לו הוראות.
  יש שלושה כללים בלבד שעליכם להסכים מראש:
  א. הדברים שהוא מבקש לא יפגעו בו או באחרים
  ב. יש תקציב מוגדר שרק בו אפשר להשתמש (אחרת תפשוט את הרגל...)
  ג. זה חייב להיות חוקי

 7. האם אתה מסוגל לשמוע דברים רעים שהילד שלך עשה?
  כשאתה מגלה שהילד שלך עשה משהו רע או שהוא מספר לך שהוא עשה משהו רע - אתה יכול לעשות טעות אחת איומה! לכעוס עליו ולהעניש אותו. בתי הכלא עמוסים באנשים שחזרו לכלא בגלל שהעונש לא לימד אותם לפעול אחרת. הם חוזרים ועושים את אותם פשעים. עונשים לא באמת עוזרים לאורך זמן.
  עכשיו זה החלק הקשה אבל אם אתה מצליח בזה אתה גדול!
  כאשר הילד שלך עשה מעשה לא טוב, עם כל האהבה שאתה יכול לגייס, בקש ממנו שיספר לך מה קרה. לאחר מכן אמור לו: "תודה שסיפרת לי". אמור זאת בצורה הכי רגועה שתצליח (זה באמת קשה במיוחד אם הוא הרביץ, גנב מהארנק של אמא, שיקר, קילל את המורה או בעט במנהלת בית הספר).
  עכשיו שאל אותו "כיצד היית יכול לפתור את זה אחרת?" ו-"מה אתה יכול לעשות כדי לתקן את המצב או הנזק שנגרם?".
  חשוב לדעת: אם תכעס עליו או תעניש אותו, הוא לא יספר לך יותר כלום בגלל שהוא לא ירגיש בטוח. לכן, לא משנה מה הוא עשה, שלוט בעצמך! במקום להעניש את הילד שלך עזור לו לקחת אחריות וללמוד מהטעויות.

 8. האם אתה רוצה ילד בוגר או תינוק?
  הדרך לקבל תינוק הוא להתייחס אליו כמו אל תינוק. הדרך לקבל ילד בוגר היא להתייחס אליו כמו לאדם מבוגר. בכל פעם שאתה לא בטוח אם עשית משהו נכון עם הילד שלך, תחשוב כיצד היית פועל באותה סיטואציה עם אדם מבוגר. אם התשובות זהות - פעלת נכון. אם לא צריך לתקן.

 9. האם אתה מדבר עם הילד שלך על הכול?
  כשאתה מדבר עם הילד שלך, דבר איתו על דברים חשובים. דבר איתו על מערכות יחסים שלו עם חברים, על עסקים וכספים, על דרכים להתפתחות בחיים ובעצם על הכול. למד אותו כיצד הדברים פועלים. תן לו לחוות דעה. התייעץ איתו ושמע אם יש לו דרכים ושיטות לשפר דברים. תהיה מישהו שהוא יכול לדבר איתו ולבטא את הרעיונות שלו. אל תבטל אותם. הקשב למה שיש לו להגיד.

 10. האם הילד שלך יודע שאתה מאמין בו?
  איך ילד יכול להאמין בעצמו אם אף אחד אחר לא מאמין בו? לפחות פעם ביום, לפני השינה אמור לילד שלך שאתה אוהב אותו ושאתה מאמין בו. אמור לו שאתה שם בשבילו ושהוא יכול להיות בטוח שאתה תומך בו ולצידו. כן, פשוט תגיד לו את זה ותאמין בזה בעצמך.

ועד דבר קטן אחרון,
אל תנסה לחנך את הילד שלך, הוא יהיה דומה לך בכל מקרה. חנך את עצמך!

שתהיה שנה טובה,
באהבה,
אבירם היכל
תבונה חינוך חדש בישראל

ראש השנה תשע"ה

מתעניין בקורס? רוצה להתייעץ? מלא את פרטיך ויועץ של תבונה לחינוך חדש ייצור עמך קשר
אנא מלא שם מלא
אנא מלא מספר טלפון כולל קידומת
אנא מלא עיר
Invalid Input

אימון והדרכת ילדים

אחוזי ההצלחה הגבוהים של התוצאות שאותן משיגה תבונה בתחום האימון והדרכת ילדים שם אותה היום כמובילה בתחום. הסיבות המרכזיות לכך הן שתיים: הידע והכלים הייחודיים, והאופן בו הם מועברים.

קרא עוד >

אימון והדרכת הורים

הילד על המחשב ולא ממש מקשיב לך, אתה צריך לבקש כל דבר כמה פעמים, הוא לא רוצה להכין שיעורי בית, רגיש מידי, מתווכח איתך, לפעמים פשוט נמאס לך והחלום על בית רגוע נעלם .... אז איך יוצאים מזה?

קרא עוד >

הכשרת מאמנים

תמיד חלמת לעבוד עם ילדים? למד להיות מאמן לחינוך חדש ועזור לילדים, הורים ואנשי חינוך לקבל את הידע והכלים המעשיים שהם צריכים בכדי להצליח. בוא ללמוד מקצוע שיש בו סיפוק אדיר, חוויה וביקוש רב. 

קרא עוד >

מורים ומחנכים

אנשי החינוך של היום מתמודדים עם לחצים רבים בעבודתם וכתוצאה מכך מוצאים עצמם נשחקים במהרה. מסלול ההדרכה של תבונה לאנשי חינוך משלים למחנך את כל הכלים החסרים שיובילו אותו להצלחה.

קרא עוד >

שאלות נפוצות


בחלק של שאלות נפוצות תוכל למצוא תשובה כמעט לכל שאלה שעולה לך בקשר לתבונה. סידרנו את השאלות לפי נושאים על מנת להקל עליך את החיפוש:

אימון והדרכת ילדים
אימון והדרכת הורים
הכשרת מאמנים לחינוך חדש
אימון והדרכת אנשי חינוך
שאלות כלליות

אתה מוזמן לשלוח לנו מייל עם כל שאלה נוספת שעולה לך אשר לא מצאת לה מענה לכתובת: tvuna@tvuna-online.co.il

מאמרים וטיפים


בחלק זה תוכל למצוא מאמרים וטיפים בעלי ערך רב. מאמרים אלה נכתבו ברובם על ידי מנהלי תבונה, אבירם היכל וגדי בן לביא, לאחר שנים של ניסיון ועבודה עם אלפי ילדים. תוכל לכתוב לאבירם וגדי פידבקים על מאמרים שקראת. הם ישמחו לשמוע ממך. 

בתבונה אנו מאמינים שצריך לחלוק עם אנשים כל ידע שיכול לעזור להם, ולא לשמור אותו כ"סוד מקצועי" בכספת פנימית כלשהי. אתה מוזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל מאמרים וטיפים ישירות למייל שלך באופן קבוע.

לחץ כאן לקריאת המאמרים והטיפים >

הירשם לרשימת התפוצה שלנו
צור איתנו קשר

icon callus מוקד ארצי: 03-5743734

icon contact info@tvuna-online.co.il

צור עימנו קשר
אנא מלא שם פרטי
אנא מלא שם משפחה
אנא מלא מספר טלפון כולל קידומת
אנא רשום את עיר מגוריך
Invalid Input
כל הזכויות שמורות לתבונה - חינוך חדש בישראל 2022
הכרת תודה ניתנת לספרייה של ל. רון האברד על הרשות לשעתק קטעים מעבודותיו המוגנות בזכויות יוצרים.
עוצב על-ידי פרומו - עיצוב פרסום ויח"צ