icon callus טלפון מוקד ארצי: 03-5743734

כניסה לאיזור האישי

התחבר לאיזור האישי שלך

  • שכחתם סיסמא?

ברוך הבא לאתר של תבונה - חינוך חדש בישראל

מכתב לשר החינוך הבא של מדינת ישראל

נכתב על ידי אבירם היכל מספר ימים לאחר ה-17 למרץ, יום הבחירות לכנסת ה- 19 בישראל.

אני כותב את המאמר הזה בזמן שהבחירות לכנסת ה-19 בישראל בדיוק הסתיימו ואנו עדים לתחילתם של המגעים הקואליציוניים להרכבת הממשלה הבאה וחלוקת התיקים בין המפלגות השונות. חברי הכנסת כבר נאבקים על התיקים. התיקים המבוקשים הם כצפוי תיק האוצר, תיק החוץ, תיק הביטחון, תיק הכלכלה, תיק הפנים, תיק הבינוי והשיכון. גם על תפקיד יו"ר ועדת הכספים יש הרבה קופצים. נו מה...

אבל במאבק על התיקים, תיק אחד חשוב, נשאר בינתיים יתום. לא שמעתי עד כה על אף אחד שהזכיר שהוא רוצה אותו.

שלא תטעו. זהו לא סתם תיק. זהו תיק שיכול לצמצם מאוד את מימדי הפשיעה, להקטין מאוד את מספר ההרוגים בכבישים, לצמצם את השחיתות הציבורית בצורה ניכרת ולהוביל לכך שאלימות בין אנשים תהיה נדירה.

זהו תיק שאם ישב בו האדם הנכון ולאורך זמן, אנשים יתנהגו פה יותר כמו בני אדם, ולכולנו יהיה נעים יותר לקום בבוקר ולחיות ביחד. עם כבוד הדדי ואמון רב יותר בין כולם.

זהו תיק שיכול לגרום לכל אזרח לקחת יותר אחריות ולפעול גם לטובת הכלל ולא לדאוג רק לביתו. זהו תיק שיכול לגרום ליחיד ולחברה כולה לפרוח ולשגשג. זהו תיק שיכול להפוך אותנו לגאים. גאים לומר "אני ישראלי ואני חי במדינת ישראל".

זהו תחום שיכול ליצור פה חברה חדשה לחלוטין. חברה שכולנו נשמח לחיות בה.

בעיני זה התיק החשוב ביותר. אם עוד לא ניחשתם, זהו תיק החינוך.

כולם יודעים שצריך שינוי בחינוך, אבל אם האדם הלא נכון יהיה שר החינוך, הוא ישאף להגדיל את אחוז הזכאים לבגרות, את מספר האנשים שיש להם תואר ראשון ושני, את הציונים של ישראל במבחנים הבינלאומיים, הוא ישאף לצמצם את מספר התלמידים בכיתות ולשפר את מעמד המורה ואת שכרו.

זה לא רע, אבל זה לא יעשה שינוי בחברה. זה כנראה יהפוך את המערכת הקיימת ליעילה יותר. אבל המערכת הקיימת היא כבר מזמן לא מערכת של חינוך אלא מערכת של למידת ידע ומידע.

כדי לעשות שינוי בחברה צריך להבין שחינוך זה לא רק ידע. חינוך זה לא רק חשבון, היסטוריה, ספרות ואנגלית.

חינוך אמיתי זה עוד כמה דברים. בראש ובראשונה חינוך זה ערכים. במילים אחרות זה להיות בן אדם. שינוי בחינוך יהיה ללמד את הילדים וגם את המבוגרים איך להתייחס אחד לשני, איך לכבד את הדעות השונות, איך להחליט מה נכון ומה לא נכון, מה מועיל ומה מזיק, מה מוביל להצלחה ומה לא, איך לדעת מה צודק ומה טועה, איך לחשוב לפני שעושים, איך לקחת אחריות ולא להאשים אחרים במה שקורה.

חינוך אמיתי זה גם מיומנויות לחיים. זה איך לאכול כדי להיות בריא, איך להתנהג בבית, איך לתקשר עם אחרים, איך לשמש דוגמה טובה, איך להיות אזרח טוב ובעל השפעה, איך לנהוג בכביש, איך לנהל את הכספים שלך, איך לכתוב את רעיונותיך, איך לנגן, איך לצייר, איך לצלם, איך לבשל ובקיצור איך איך ואיך....

כדי לעשות שינוי בחינוך שיוביל לשינוי החברה חייבים להתחיל בכמה דברים:

1) להציב את המטרות הנכונות
המטרה של מערכת החינוך אינה רק יצירת חברה משכילה אלא יצירת חברה אנושית, חברה תרבותית, חברה ערכית. שר החינוך הקודם קרא לזה חברת מופת.

2) להביא את המורים להבנה שכל מורה הוא קודם כל איש חינוך
מורה הוא לא מישהו שבא להעביר חומר אלא מישהו שמכין באמת את הילדים לחיים. ולכן הוא צריך להיות מודל טוב לחיקוי ולשמש דוגמה טובה. הכשרה נכונה של המורים תוביל להרבה כללים בסיסיים ומעשיים כמו למשל:

  • מורה ילמד את הילדים להשתמש במה שהם לומדים בחיים ולא רק לשנן את החומר ולעבור מבחנים.
  • מורה לעולם לא יצעק על תלמידיו או ישפיל אותם.
  • מורה יתלבש בצורה הולמת, נאה ואסתטית וישמש דוגמה במראה שלו ואפילו בניקיון ובריח שלו.
  • מורה ילמד את הילדים להתנהג. למשל איך להגיע בזמן לשיעורים ולא רק יעניש אותם או ישלח אותם למזכירות להרשמה.
  • מורה ישמש דוגמה גם מחוץ לבית הספר.

ועוד ועוד....

3) לשנות את התכנים
מערכת השעות צריכה לכלול הרבה יותר שעות של ערכים ושל מיומנויות לחיים. שיעורים על תקשורת בינאישית, שיעורים בנושא הצבת מטרות בחיים והשגתן, שיעור קבוע המלמד כללים לחיים מאושרים, שיעורים לחשיבה הגיונית, שיעורים על תזונה נכונה, שיעורי מיומנויות כמו צילום, תפירה, בישול. שיעורי פיתוח חשיבה כמו שח מט או משחקי חשיבה אחרים, שיעורי זהירות בדרכים, שיעור על ניהול כספים ותקציב אישי ועוד...

4) ללמד את הילדים כיצד ללמוד
העולם של היום הוא דינמי מאוד ומשתנה במהירות. כדי להצליח בכל תחום חשוב להיות מסוגלים ללמוד באופן עצמאי. אחד התפקידים החשובים ביותר של כל בית הספר הוא ללמד את הילדים כיצד ללמוד ללא מורה. כיצד לרכוש ידע והשכלה באופן עצמאי עד להבנה מלאה וליכולת יישום. חייבות להיות תכניות לימודים בנושא זה. תכניות אלו חייבות ליצור אצל התלמידים אהבה ללמידה ולא סלידה או שנאה ללימודים.

5) להכשיר גם את ההורים
חינוך לערכים הוא לא רק התפקיד של המורים ובית הספר. ההורים חייבים לדעת כיצד לחנך בצורה נכונה. כל הורה שמביא ילד לעולם חייב לעבור הכשרה כהורה ולקבל מעין "רישיון הורות". אפשר לקרוא לזה חוק הורות חובה חינם. הורים מיומנים, יציבים וסובלניים הם המפתח להתפתחות מוצלחת של כל ילד וליצירה של חברה חדשה בישראל.

פשיעה, שחיתות, אלימות, חוסר כבוד, שנאה וחוסר יושר הם תוצאה של חוסר חינוך. במקום להילחם בהם צריך לחנך ויפה שעה אחת קודם.

חינוך הוא המפתח. זו הסיבה שהקמנו את 'תבונה חינוך חדש בישראל' ואנו עושים חינוך עם מאות ילדים, הורים ומורים מדי שנה.

אבל זה לא מספיק ולכן לא נפסיק. נמשיך ונתרחב עד שיהיה פה חינוך אחר.

שר החינוך היקר, מי שלא תהיה, אנו לרשותך.

אבירם היכל
מייסד ומנכ"ל
תבונה חינוך חדש בישראל

מתעניין בקורס? רוצה להתייעץ? מלא את פרטיך ויועץ של תבונה לחינוך חדש ייצור עמך קשר
אנא מלא שם מלא
אנא מלא מספר טלפון כולל קידומת
אנא מלא עיר
Invalid Input

אימון והדרכת ילדים

אחוזי ההצלחה הגבוהים של התוצאות שאותן משיגה תבונה בתחום האימון והדרכת ילדים שם אותה היום כמובילה בתחום. הסיבות המרכזיות לכך הן שתיים: הידע והכלים הייחודיים, והאופן בו הם מועברים.

קרא עוד >

אימון והדרכת הורים

הילד על המחשב ולא ממש מקשיב לך, אתה צריך לבקש כל דבר כמה פעמים, הוא לא רוצה להכין שיעורי בית, רגיש מידי, מתווכח איתך, לפעמים פשוט נמאס לך והחלום על בית רגוע נעלם .... אז איך יוצאים מזה?

קרא עוד >

הכשרת מאמנים

תמיד חלמת לעבוד עם ילדים? למד להיות מאמן לחינוך חדש ועזור לילדים, הורים ואנשי חינוך לקבל את הידע והכלים המעשיים שהם צריכים בכדי להצליח. בוא ללמוד מקצוע שיש בו סיפוק אדיר, חוויה וביקוש רב. 

קרא עוד >

מורים ומחנכים

אנשי החינוך של היום מתמודדים עם לחצים רבים בעבודתם וכתוצאה מכך מוצאים עצמם נשחקים במהרה. מסלול ההדרכה של תבונה לאנשי חינוך משלים למחנך את כל הכלים החסרים שיובילו אותו להצלחה.

קרא עוד >

שאלות נפוצות


בחלק של שאלות נפוצות תוכל למצוא תשובה כמעט לכל שאלה שעולה לך בקשר לתבונה. סידרנו את השאלות לפי נושאים על מנת להקל עליך את החיפוש:

אימון והדרכת ילדים
אימון והדרכת הורים
הכשרת מאמנים לחינוך חדש
אימון והדרכת אנשי חינוך
שאלות כלליות

אתה מוזמן לשלוח לנו מייל עם כל שאלה נוספת שעולה לך אשר לא מצאת לה מענה לכתובת: tvuna@tvuna-online.co.il

מאמרים וטיפים


בחלק זה תוכל למצוא מאמרים וטיפים בעלי ערך רב. מאמרים אלה נכתבו ברובם על ידי מנהלי תבונה, אבירם היכל וגדי בן לביא, לאחר שנים של ניסיון ועבודה עם אלפי ילדים. תוכל לכתוב לאבירם וגדי פידבקים על מאמרים שקראת. הם ישמחו לשמוע ממך. 

בתבונה אנו מאמינים שצריך לחלוק עם אנשים כל ידע שיכול לעזור להם, ולא לשמור אותו כ"סוד מקצועי" בכספת פנימית כלשהי. אתה מוזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל מאמרים וטיפים ישירות למייל שלך באופן קבוע.

לחץ כאן לקריאת המאמרים והטיפים >

הירשם לרשימת התפוצה שלנו
צור איתנו קשר

icon callus מוקד ארצי: 03-5743734

icon contact info@tvuna-online.co.il

צור עימנו קשר
אנא מלא שם פרטי
אנא מלא שם משפחה
אנא מלא מספר טלפון כולל קידומת
אנא רשום את עיר מגוריך
Invalid Input
כל הזכויות שמורות לתבונה - חינוך חדש בישראל 2022
הכרת תודה ניתנת לספרייה של ל. רון האברד על הרשות לשעתק קטעים מעבודותיו המוגנות בזכויות יוצרים.
עוצב על-ידי פרומו - עיצוב פרסום ויח"צ