icon callus טלפון מוקד ארצי: 03-5743734

כניסה לאיזור האישי

התחבר לאיזור האישי שלך

  • שכחתם סיסמא?
innerPage kids

בעיות רגשיות

בעיות רגשיות

האם מישהו אי פעם אמר לך - או שאולי אתה חשבת - שלילד שלך יש "בעיה רגשית" או "שזה רגשי אצלו"? ובכן, אתה אולי תתפלא לדעת שכל הבעיות הרגשיות שאי פעם היו או יהיו לילדך הן בעיות שנובעות אך ורק ממיומנות כזו או אחרת שחסרה לילדך בתחום התקשורת. בעיות קשב וריכוז, חוסר ביטחון, דימוי עצמי נמוך, התפרצויות זעם, "פתיל קצר", היעלבות מהירה מדברים שנאמרים, חרדות ועוד, כולם ללא יוצא מן הכלל הן בעיות של תקשורת. ישנה דרך פשוטה לטפל בבעיות האלו.

בשנים האחרונות חלה עלייה בילדים המאובחנים כ"בעלי לקות רגשית" או "בעייה רגשית". הגורם העיקרי לכך הוא תעשיית האבחונים והתיוגים שנוצרה בעיקר מחוסר ידע וכלים מדוייקים בנושא התקשורת אצל אנשי מקצוע וכתוצאה משיקולים מסחריים של חברות כאלה או אחרות. אבחונים פסיכולוגיים, פסיכו-דידקטיים או פסיכיאטריים, כולם כאחד מנסים לגלות מהי הבעייה הרגשית של הילד שלך. הבעייה היחידה עם הנושא היא שלילדך לעולם לא הייתה ולעולם לא תהיה כל בעייה רגשית, הבעייה האמיתית שלו היא מחסור בידע ומיומנויות שהוא לעולם לא קיבל בתחום התקשורת.   

השאלה שאתה רוצה לשאול את עצמך עבורך ועבור ילדך היא: מה אני עושה בפועל כדי לפתור את המצב הזה? 

הדבר הראשון שאתה צריך לדעת הוא שאתה לעולם לא רוצה לעשות פעולות שמקבעות אצל ילדך את הרעיון שיש לו "בעייה רגשית", כי אתה רק מסבך יותר את העניין עבורו ועבורך . לעולם אל תאמר לילדך דברים שגורמים לו לחשוב שיש איתו בעייה כזאת, ודע לך שכל פעם שאתה לוקח את ילדך לאבחון כזה או אחר, הוא תמיד יחשוב בלב שיש לו בעייה כלשהי, גם אם הוא לא אומר לך את זה בקול רם. כמו כן, לעולם אל תיתן לילדך תרופה כימית כדי לטפל בבעייה שהוגדרה כ"רגשית", כי היא רק תחמיר את המצב בטווח הארוך.

הדבר השני שאתה צריך לדעת הוא שניתן לטפל בכל הבעיות הרגשיות של ילדך ללא אבחונים, ללא פסיכולוגים וללא תרופות. אם תבחן את הנושא, אתה תגלה, ברוב המקרים, שאף אחד מעולם לא עבד עם ילדך על מיומנויות התקשורת שלו. זה לא משהו שמלמדים בגנים או בבתי הספר של היום. הדרך לעשות זאת היא על ידי משהו שנקרא 'אימון תקשורת'. 'אימון תקשורת' מורכב מסידרה של תרגילים מדוייקים שאתה מתרגל עם הילד שלך בפיקוחו של איש מקצוע של תבונה, אשר מבוססים על מצבים אמיתיים מהחיים. תרגילים אלה משפרים את יכולתו בכל אחת ממיומנויות התקשורת שכל אדם צריך. לא ניתן לשפר תקשורת של ילד, או של כל אדם לצורך העניין, על ידי הסברים או תיאוריות שמוצגות לו בנושא. זה משהו שחייבים לתרגל ולתרגל נכון.

אילו מיומנויות תקשורת מתרגלים שקשורות לבעיות רגשיות?

  • להיות קשוב ומרוכז לאורך זמן למרות הפרעות
  • להיות מסוגל להיות בנוחות מול אנשים אחרים ולהסתכל בעיניים
  • להיות מסוגל לעמוד מול מצבים בחיים מבלי הרצון לברוח
  • להיות מסוגל לשלוט בתגובות שאינן הגיוניות למצבים מסויימים (בכי מהיר, היעלבות מוגזמת, התפרצות זעם לא צפויה, חרדה ועוד)

אימון תקשרות הוא אחד הכלים הפשוטים והעוצמתיים ביותר שקיימים בתבונה. מעבר ליכולות החדשות שילדך ישיג, אתה כהורה תחווה רמות חדשות של תקשורת, שיבואו לידי ביטוי בכל תחומי החיים (זוגיות, עבודה, ועוד).

אנא הזן שם פרטי
אנא הזן שם משפחה
אנא הזן טלפון מלא הולל קידומת
אנא הזן את עיר מגוריך

הורים מספרים...

אפרת, אמא של אופק מספרת על תכנית היגיון ותקשורת

quats up
אחרי תכנית היגיון ותקשורת אופק כבר חצי שנה ללא ריטלין. אני רואה שינוי לטובה גם ביחס בבית וגם בבית הספר. אין התפרצויות יותר, הוא מקשיב, חברים שלא רצו לשחק איתו אומרים שאופק השתנה ובשבוע שעבר הוא קיבל הצטיינות בכיתה.

אני ממליצה לכולם, אפרתquats down

רוצים לשמוע ממקור ראשון?

icon callus התקשרו אלי: 052-6044465

שאלות נפוצות


בחלק של שאלות נפוצות תוכל למצוא תשובה כמעט לכל שאלה שעולה לך בקשר לתבונה. סידרנו את השאלות לפי נושאים על מנת להקל עליך את החיפוש:

אימון והדרכת ילדים
אימון והדרכת הורים
הכשרת מאמנים לחינוך חדש
אימון והדרכת אנשי חינוך
שאלות כלליות

אתה מוזמן לשלוח לנו מייל עם כל שאלה נוספת שעולה לך אשר לא מצאת לה מענה לכתובת: tvuna@tvuna-online.co.il

מאמרים וטיפים


בחלק זה תוכל למצוא מאמרים וטיפים בעלי ערך רב. מאמרים אלה נכתבו ברובם על ידי מנהלי תבונה, אבירם היכל וגדי בן לביא, לאחר שנים של ניסיון ועבודה עם אלפי ילדים. תוכל לכתוב לאבירם וגדי פידבקים על מאמרים שקראת. הם ישמחו לשמוע ממך. 

בתבונה אנו מאמינים שצריך לחלוק עם אנשים כל ידע שיכול לעזור להם, ולא לשמור אותו כ"סוד מקצועי" בכספת פנימית כלשהי. אתה מוזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל מאמרים וטיפים ישירות למייל שלך באופן קבוע.

לחץ כאן לקריאת המאמרים והטיפים >

הירשם לרשימת התפוצה שלנו
צור איתנו קשר

icon callus מוקד ארצי: 03-5743734

icon contact info@tvuna-online.co.il

צור עימנו קשר
אנא מלא שם פרטי
אנא מלא שם משפחה
אנא מלא מספר טלפון כולל קידומת
אנא רשום את עיר מגוריך
Invalid Input

סיפורי הצלחה

Tal Simchon

"סיימתי את קורס 'תקשורת'. אני מרגישה גאה בעצמי ובאבא שבעזרתו סיימתי. באתי לקורס בגלל קשיים של קשב וריכוז. בקורס למדתי המון דברים חדשים שלא ידעתי. הקורס עזר לי ללמוד בקלות ולתקשר עם אנשים ברור, להיות מרוכזת ולהיות 'פה'. למדתי איך להשיג מענה לתקשורת שלי ולהתעלם מדברים שמעצבנים אותי. תודה רבה לתבונה." טל ש.

לעדויות נוספות לחץ כאן

כל הזכויות שמורות לתבונה - חינוך חדש בישראל 2022
הכרת תודה ניתנת לספרייה של ל. רון האברד על הרשות לשעתק קטעים מעבודותיו המוגנות בזכויות יוצרים.
עוצב על-ידי פרומו - עיצוב פרסום ויח"צ