icon callus טלפון מוקד ארצי: 1-700-500-447

כניסה לאיזור האישי

התחבר לאיזור האישי שלך

  • שכחתם סיסמא?
innerPage 03

מאמרים וטיפים

גבולות לילדים - איך באמת עושים את זה?

אם גם הילד שלך יושב כל היום מול האייפון או מול המחשב או שהוא תקוע מול הטלוויזיה מהרגע שהוא חוזר הביתה מבית ספר ועד שהוא הולך לישון, הטיפ הזה הוא גם בשבילך!

הורים רבים נותנים לילדיהם חופש אינסופי. הילד יכול לעשות מה שהוא רוצה, מתי שהוא רוצה. לדוגמה, הוא מעוניין לשחק במחשב כל היום? שישחק. הוא רוצה לצפות בטלוויזיה כל היום? שיצפה.

איך תגרום לילד שלך לעשות גם דברים אחרים ולא לבלות רק מול המסך?

התשובה היא 'גבולות מייצרי פעילות'!

לפני שניתן לך דוגמאות מעשיות כיצד זה יעבוד עם הילד שלך בבית, אנחנו רוצים להראות לך כיצד גבול או מחסום מייצרים פעילות:

נניח שנצניח כמה ילדים על גג בניין עזריאלי כאשר על הגג אין כל מעקה. סביר להניח שכל הילדים יעמדו משותקים במרכז הגג ויפחדו לזוז ממקומם. לילדים אמנם יש חופש אינסופי אך החופש הזה בסופו של דבר מונע מהם לפעול. לעומת זאת, אם מסביב לגג נבנה מעקה בטיחותי (גבול), כל הילדים יוכלו כעת לרוץ, להשתולל, לשחק ולפעול.

החופש שלהם לפעול נוצר בעקבות גבול - גבול שאנו קוראים לו 'גבול מייצר פעילות'!

עכשיו בוא נהיה פרקטיים ונראה איך תוכל ליישם את זה בבית עם הילד שלך.

הנה דוגמה:

ילדך רוצה לשחק במחשב? אין בעיה, קבע לו גבול. למשל, כל יום מותר לו לשחק שעה וחצי ולא יותר. זה לא עונש! זהו גבול מייצר פעילות.

הגבלה שכזו תגרום לילדך להתעסק, בסופו של דבר, בפעילויות אחרות. כעת הוא יוכל לבחור האם לבלות זמן איכותי עם חברים, לשחק במשחקי קופסה עם האחים, להכין שיעורים או ללכת לחוג. למעשה יש לו חופש לבחור ולעשות דברים נוספים. אך הגבול או המחסום הם אלו שיצרו את החופש הזה ואת הפעילויות השונות!

הנה דוגמה נוספת:

הילד שלך מבקש 100 שקל דמי כיס לבזבוזים בקניון. אתה יכול לתת לו מייד 100 ש"ח אך זהו חופש ללא הגבלות. במקום זאת עדיף שתיצור גבול מייצר פעילות!

איך אתה עושה זאת?

אתה יוצר טבלה עם רשימת משימות ולכל משימה ערך בנקודות. לדוגמה, סידור החדר שווה 10 נקודות. שטיפת כלים בבית שווה 15 נקודות, הורדת הכלב למטה שווה 5 נקודות וכו'. במידה וילדך יגיע לכמות נקודות מסויימת שעליהם תחליטו, הוא יוכל לקבל את דמי הכיס שלו אחת לשבוע.

והנה דוגמה נוספת שתעזור להרבה הורים:

אתה יכול להגיש לילדך אוכל מתי שהוא רק רוצה, אך זהו שוב חופש ללא גבולות. כל ילד רוצה לאכול בשעה אחרת ואתה הופך להיות "עבד" שפועל על פי זמני הרעב של הילדים.

גבול מייצר פעילות יהיה לומר לילדים שזמן הגשת ארוחת הערב הוא 19:00 בערב. מי שרוצה שיגיע לאכול ב- 19:00. מי שלא, יפספס את ארוחת הערב. לאחר מכן הטבח (שזה אתה) מסיים את המשמרת. אני מבטיח לך שתוך מספר ימים כל הילדים שלך מתייצבים ב- 19:00 לארוחת הערב. גבול מייצר פעילות :-)

ולפני שאתה אומר "אצלי זה לא יעבוד..." - כדאי שתנסה!

לסיכום, אל תפחד להציג לילדך גבולות. גבולות מייצרים למעשה פעילות. חופש ללא גבולות גורם לילדים שלך להיות אומללים וחסרי מעש. גבולות מייצרי פעילות יעזרו לך להכניס סדר לחיים ולגרום לכך שילדיך יהיו פעילים, מאושרים וגם חופשיים באמת!

תנסה...

מקסימום זה יצליח :-)

מתעניין בקורס? רוצה להתייעץ? מלא את פרטיך ויועץ של תבונה לחינוך חדש ייצור עמך קשר
אנא הזן שם פרטי
אנא הזן שם משפחה
אנא הזן טלפון מלא הולל קידומת
אנא הזן את עיר מגוריך

הורים מספרים...

אפרת, אמא של אופק מספרת על תכנית היגיון ותקשורת

quats up
אחרי תכנית היגיון ותקשורת אופק כבר חצי שנה ללא ריטלין. אני רואה שינוי לטובה גם ביחס בבית וגם בבית הספר. אין התפרצויות יותר, הוא מקשיב, חברים שלא רצו לשחק איתו אומרים שאופק השתנה ובשבוע שעבר הוא קיבל הצטיינות בכיתה.

אני ממליצה לכולם, אפרתquats down

רוצים לשמוע ממקור ראשון?

icon callus התקשרו אלי: 052-6044465

שאלות נפוצות


בחלק של שאלות נפוצות תוכל למצוא תשובה כמעט לכל שאלה שעולה לך בקשר לתבונה. סידרנו את השאלות לפי נושאים על מנת להקל עליך את החיפוש:

אימון והדרכת ילדים
אימון והדרכת הורים
הכשרת מאמנים לחינוך חדש
אימון והדרכת אנשי חינוך
שאלות כלליות

אתה מוזמן לשלוח לנו מייל עם כל שאלה נוספת שעולה לך אשר לא מצאת לה מענה לכתובת: tvuna@tvuna-online.co.il

מאמרים וטיפים


בחלק זה תוכל למצוא מאמרים וטיפים בעלי ערך רב. מאמרים אלה נכתבו ברובם על ידי מנהלי תבונה, אבירם היכל וגדי בן לביא, לאחר שנים של ניסיון ועבודה עם אלפי ילדים. תוכל לכתוב לאבירם וגדי פידבקים על מאמרים שקראת. הם ישמחו לשמוע ממך. 

בתבונה אנו מאמינים שצריך לחלוק עם אנשים כל ידע שיכול לעזור להם, ולא לשמור אותו כ"סוד מקצועי" בכספת פנימית כלשהי. אתה מוזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל מאמרים וטיפים ישירות למייל שלך באופן קבוע.

לחץ כאן לקריאת המאמרים והטיפים >

הירשם לרשימת התפוצה שלנו
צור איתנו קשר

icon callus מוקד ארצי: 1-700-500-447

icon contact tvuna@tvuna-online.co.il

צור עימנו קשר
אנא מלא שם פרטי
אנא מלא שם משפחה
אנא מלא מספר טלפון כולל קידומת
אנא רשום את עיר מגוריך
Invalid Input

סיפורי הצלחה

Tal Simchon

"סיימתי את קורס 'תקשורת'. אני מרגישה גאה בעצמי ובאבא שבעזרתו סיימתי. באתי לקורס בגלל קשיים של קשב וריכוז. בקורס למדתי המון דברים חדשים שלא ידעתי. הקורס עזר לי ללמוד בקלות ולתקשר עם אנשים ברור, להיות מרוכזת ולהיות 'פה'. למדתי איך להשיג מענה לתקשורת שלי ולהתעלם מדברים שמעצבנים אותי. תודה רבה לתבונה." טל ש.

לעדויות נוספות לחץ כאן

כל הזכויות שמורות לתבונה - חינוך חדש בישראל 2021
הכרת תודה ניתנת לספרייה של ל. רון האברד על הרשות לשעתק קטעים מעבודותיו המוגנות בזכויות יוצרים.
עוצב על-ידי פרומו - עיצוב פרסום ויח"צ