icon callus טלפון מוקד ארצי: 03-5743734

כניסה לאיזור האישי

התחבר לאיזור האישי שלך

  • שכחתם סיסמא?
innerPage 03

מאמרים וטיפים

ויטמינצ'יק...לקחת או לא לקחת, זו השאלה!

זהו, החגים עברו, הלימודים בבית הספר נכנסים למסלול ולשגרה. וכמו בכל שנה, אחרי קיץ ללא תרופות ועם הרבה אנרגיות, חוזרים הרבה מאוד ילדים לקחת ריטלין.

הוויכוח התקשורתי בנוגע לריטלין וגם חילוקי הדעות בין ההורים חוזרים על עצמם כל שנה. ההורים לא ששים לתת את הכדור אך הלחץ מבית הספר לא פוסק עד שההורים מרגישים לעתים קרובות שהם נכנעים ללחץ והילד מתחיל בטיפול התרופתי.

התרופה כל כך שנויה במחלוקת מסיבות רבות עד שחלק מההורים מסתירים מהילד שהוא נוטל ריטלין. הם אומרים לו שהוא לוקח ויטמין. ליתר דיוק הם קוראים לזה 'ויטמינצ'יק'.

את המאמר הזה אני כותב כדי לחדש ו/או להזכיר להורים כמה סיבות מדוע הויטמינצ'יק או הריטלנצ'יק הם לא הפתרון.

ריטלין מונע מהילד שלך את תהליך הלמידה

חשוב על תינוק שלא יודע ללכת. בשלב כלשהו הוא נעמד ומנסה. הוא נופל, קם, נופל שוב עד שהוא לומד. כעת חשוב על אותו תינוק ודמיין שהיית נותן לו קביים שאיתן ילך מהרגע הראשון. במבט מהיר אתה יכול לחשוב שסייעת לו. הוא הולך והוא לא נופל. הוא הולך הרבה יותר טוב מאשר בלי קביים. יש רק בעיה אחת - הוא לא למד באמת ללכת בכוחות עצמו.
כאשר תיקח לו את הקביים. הוא ייפול ויצטרך ללמוד שוב כיצד ללכת.

עם ריטלין זה דומה. הילד לא יודע לכתוב בצורה יפה, הוא לא מספיק להעתיק מהלוח, הוא עדיין לא יודע איך לשבת לאורך זמן, הוא לא מתנהג כראוי. בגלל זה הוא ילד. בגלל זה הוא הולך לבית הספר, בגלל זה הוא נמצא במערכת החינוך. מערכת שאמורה לחנך ולהכשיר אותו לחיים. מערכת שבה הוא אמור לרכוש יכולות חדשות. הוא אמור לעבור תהליך של למידה. תהליך שבו יהיו לו קשיים אך בסופו של דבר, בתנאי שמלמדים אותו כמו שצריך, הוא צפוי להצליח.
ריטלין מונע ממנו את התהליך הזה. זו הסיבה שלעתים קרובות ילדים שנטלו ריטלין במשך שנים מתחילים להתנהג פתאום בצורה ילדותית לאחר שהם מפסיקים ליטול את התרופה. הם נשארו בדיוק באותו מקום.

לריטלין מעל 70 תופעות לוואי

חלק מהתופעות גלויות. חוסר תאבון, כאבי ראש, בעיות בשינה, טיקים ובחילות. אבל חלק גדול מהתופעות הללו לא גלוי לעין. ילד אחד שנוטל ריטלין ויודע שהוא לוקח ויטמינצ'יק אמר לי שהוא מרגיש "שהראש מוציא לו תשובות לא נכונות". הוא לא מצליח לחשוב נכון. זה נשמע מוזר אבל ריטלין גורם גם למחשבות שונות ולעתים לא נעימות. ישנן עדויות על שינויים לרעה במבנה המוחי לילדים שנוטלים ריטלין. יש כאלה שיכולתם הקוגניטיבית יורדת, יש כאלה שמתחילים לחוש דיכאון או מפסיקים לתקשר בצורה חופשית עם חברים ויש עוד. אם אתה רוצה אשמח להפנות אותך לסימוכין. לצורך ההשוואה -לאקמולי לילדים יש 3 תופעות לוואי והן נדירות ביותר. כמו כן אקמולי לוקחים מספר ימים, לא מספר שנים.

חושב שהילד שלך סובל מ'הפרעת קשב וריכוז'? תחשוב שוב

הפרעת קשב וריכוז הפכה להיות שם נרדף לקושי.
הילד שלך נעלב בקלות או מתעצבן בקלות? יש לו הפרעת קשב.
הוא לא יושב בכיתה? יש לו הפרעת קשב.
הוא מרחף בשיעורים? יש לו הפרעת קשב.
הוא מציק לאחרים? הפרעת קשב וריכוז
לא מצליח ללמוד לבד? הפרעת קשב

הורים יקרים, קשיים נובעים תמיד מסיבות מסוימות. לא מאיזו תווית.
תזונה לקויה, בעיות קריאה, אוצר מילים דל שפוגע בהבנת הנקרא, תקשורת לקויה בבית, ביטחון עצמי נמוך, רגישות למזונות מסוימים, שינה לא מספקת, יותר מדי שעות מחשב, הורים שלא נמצאים מספיק זמן עם הילדים, אלימות פיזית או מילולית בבית ויש עוד הרבה סיבות לקשיים.

במקום לחשוב איזה חומר חסר לילד במוח, צריך לחשוב מה הילד שלי עוד לא למד כמו שצריך, מה אני כהורה צריך לעשות כדי להשתפר. מה הכלים שבהם אני רוצה לצייד את הילד שלי.

זכרו שללמוד ללכת לוקח מעל שנה. כמה זמן לדעתכם ייקח לשבת בלי לזוז במשך שעה, כמה זמן צריך ללמוד כדי להסתדר היטב עם חברים, כמה זמן לוקח ללמוד לקרוא, כמה זמן לוקח ללמוד לתקשר עם ביטחון. התשובה שלי לזה היא 'תלוי מי המורה'!

אזהרה:
אנשים רבים יאמרו לך שלא משנה מה שתנסה, רק ריטלין יעבוד. זה לא נכון.
מאות הורים בישראל עברו עם ילדם תהליך של שינוי והעצמה ב'תבונה' והם מעידים שהילד שלהם בוגר יותר, מצליח יותר, מאושר יותר ובטוח בעצמו. הם מספרים שהוא מצליח להסתדר היטב ללא תרופות. נכון, אנחנו אולי לא מצליחים עם כולם, אבל אנחנו מצליחים עם הרוב הגדול!

אני מזמין אותך ואת ילדך לעבור תהליך של העצמה, שינוי והתפתחות.
באהבה גדולה,
אבירם היכל

מתעניין בקורס? רוצה להתייעץ? מלא את פרטיך ויועץ של תבונה לחינוך חדש ייצור עמך קשר
אנא הזן שם פרטי
אנא הזן שם משפחה
אנא הזן טלפון מלא הולל קידומת
אנא הזן את עיר מגוריך

הורים מספרים...

אפרת, אמא של אופק מספרת על תכנית היגיון ותקשורת

quats up
אחרי תכנית היגיון ותקשורת אופק כבר חצי שנה ללא ריטלין. אני רואה שינוי לטובה גם ביחס בבית וגם בבית הספר. אין התפרצויות יותר, הוא מקשיב, חברים שלא רצו לשחק איתו אומרים שאופק השתנה ובשבוע שעבר הוא קיבל הצטיינות בכיתה.

אני ממליצה לכולם, אפרתquats down

רוצים לשמוע ממקור ראשון?

icon callus התקשרו אלי: 052-6044465

שאלות נפוצות


בחלק של שאלות נפוצות תוכל למצוא תשובה כמעט לכל שאלה שעולה לך בקשר לתבונה. סידרנו את השאלות לפי נושאים על מנת להקל עליך את החיפוש:

אימון והדרכת ילדים
אימון והדרכת הורים
הכשרת מאמנים לחינוך חדש
אימון והדרכת אנשי חינוך
שאלות כלליות

אתה מוזמן לשלוח לנו מייל עם כל שאלה נוספת שעולה לך אשר לא מצאת לה מענה לכתובת: tvuna@tvuna-online.co.il

מאמרים וטיפים


בחלק זה תוכל למצוא מאמרים וטיפים בעלי ערך רב. מאמרים אלה נכתבו ברובם על ידי מנהלי תבונה, אבירם היכל וגדי בן לביא, לאחר שנים של ניסיון ועבודה עם אלפי ילדים. תוכל לכתוב לאבירם וגדי פידבקים על מאמרים שקראת. הם ישמחו לשמוע ממך. 

בתבונה אנו מאמינים שצריך לחלוק עם אנשים כל ידע שיכול לעזור להם, ולא לשמור אותו כ"סוד מקצועי" בכספת פנימית כלשהי. אתה מוזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל מאמרים וטיפים ישירות למייל שלך באופן קבוע.

לחץ כאן לקריאת המאמרים והטיפים >

הירשם לרשימת התפוצה שלנו
צור איתנו קשר

icon callus מוקד ארצי: 03-5743734

icon contact info@tvuna-online.co.il

צור עימנו קשר
אנא מלא שם פרטי
אנא מלא שם משפחה
אנא מלא מספר טלפון כולל קידומת
אנא רשום את עיר מגוריך
Invalid Input

סיפורי הצלחה

Tal Simchon

"סיימתי את קורס 'תקשורת'. אני מרגישה גאה בעצמי ובאבא שבעזרתו סיימתי. באתי לקורס בגלל קשיים של קשב וריכוז. בקורס למדתי המון דברים חדשים שלא ידעתי. הקורס עזר לי ללמוד בקלות ולתקשר עם אנשים ברור, להיות מרוכזת ולהיות 'פה'. למדתי איך להשיג מענה לתקשורת שלי ולהתעלם מדברים שמעצבנים אותי. תודה רבה לתבונה." טל ש.

לעדויות נוספות לחץ כאן

כל הזכויות שמורות לתבונה - חינוך חדש בישראל 2022
הכרת תודה ניתנת לספרייה של ל. רון האברד על הרשות לשעתק קטעים מעבודותיו המוגנות בזכויות יוצרים.
עוצב על-ידי פרומו - עיצוב פרסום ויח"צ