icon callus טלפון מוקד ארצי: 03-5743734

כניסה לאיזור האישי

התחבר לאיזור האישי שלך

  • שכחתם סיסמא?
innerPage 05

מחסומים ללמידה

שלושת מחסומי הלמידה

נתגלה במחקר מדעי כי ישנם שלושה מחסומים ללמידה אצל כל אדם. מחסומים אלה גורמים ללמעלה מ-20 תופעות פזיולוגיות ומנטליות שהאדם עשוי לחוות בזמן הלמידה. אם הוא אינו מודע למחסומים האלה, הוא יחשוב שהתופעות שהוא חווה הן הבעייה שלו כאשר בפועל הן רק סימפטום של המחסומים עצמם. דוגמה מצוינת לכך תהיה התופעה המנטלית הנקראת 'בעיית קשב וריכוז' אשר בפועל הינה סימפטום של אחד משלושת המחסומים האלה. 

להלן תקציר של שלושת מחסומי הלמידה:

Barier 3המחסום הראשון: חוסר מאסה
'חוסר' משמעותו שאין בכלל או שאין מספיק ממשהו. ו'מאסה' משמעותה הדבר עצמו, החפץ שעליו לומדים. לדוגמה: אם לומדים על טרקטורים, אז הטרקטור עצמו הוא המאסה. מילים כתובות הן לא תחליף למאסה עצמה, שעליה לומדים. כשלומדים חייבים ללמוד עם המאסה עצמה! אם לא ניתן להשיג את המאסה אפשר להשתמש בתמונות, סרטונים ודרכי המחשה נוספות. 

ילדים רבים לומדים מבלי ש"יראו" את הדבר עליו הם לומדים. כלומר ללא המחשה. למידה ללא המחשה תגרום בין השאר לתופעות הבאות: שעמום, כאבי ראש, ישיבה כפופה על הכיסא, רגזנות ועוד.

Barrier  2המחסום השני: מדרג תלול מידי
משמעותו של מדרג היא 'שלב בלימוד'. מדרג שדילגו עליו הוא שלב שלא נלמד כלל או שלב שלא הובן היטב על ידי התלמיד, כאשר לאחר מכן התלמיד המשיך הלאה מבלי להבין כראוי את השלב הקודם. הדבר גורם כמובן לפערים בלימודים ובעיות אחרות. דוגמאות: תלמיד בכיתה ג' אבל עדיין מתקשה בקריאה, תלמיד שלומד שברים אבל עדיין לא טוב בלוח הכפל, תלמיד שמקבל במבחן פחות מ- 100 אך לא מתוקן על החומרים שלא הבין, ילד שלא יודע לכתוב בצורה טובה ולא מספיק להעתיק מהלוח, ומורה שנותנת לילדים חומר הביתה ללמוד לבד אבל לא עוברת על החומר בכיתה. כל אלה יכולים לגרום לפערים בלימודים. 

לילדים רבים ישנם פערים בלימודים והתופעות שהם יחושו עקב כך הם בעיקר בלבול וטשטוש בלימודים. בעיקר בתחומים הקשורים לעשייה כגון חשבון, מדעים, אנגלית ועוד.

Barrier 1המחסום השלישי: המילה שאינה מובנת כהלכה
מילה שאינה מובנת כהלכה (כמו שצריך) יכולה להיות מילה שלא הובנה בכלל או מילה שהובנה באופן שגוי. להלן 4 תחומים בהם יכולים להיות סימנים או מילים לא מובנות כמו שצריך:
1. סימנים ואותיות - ? , ! , %
2. מילים פשוטות - או, אם, האם, מדוע, כיצד
3. שם של המקצוע או הנושא - אלגברה, גיאוגרפיה וכו'.
4. מילים שקשורות למקצוע או נושא - לדוגמא בחשבון: מספר, ספרה, סכום, הפרש.

ילדים שעוברים על סימנים או מילים שאינם מובנים כהלכה יחוו את התופעות הבאות: קשיים בקשב וריכוז, מוסחות, עייפות ופיהוקים, הרגשה כאילו חומר הלימוד "נמחק" מהזיכרון, הם יעשו טעויות ושגיאות בלימודים ויחוו חוסר מוטיבציה וחשק ללמוד.

Barrier Solutionפתרון:
ברגע שילדך יכיר את שלושת המחסומים ללמידה ואת התופעות שנגרמות מהם וידע כיצד לטפל בכל אחד מהם, הוא יהפוך להיות תלמיד עצמאי ולא יהיה תלוי בך או במורים פרטיים, הוא לא יצטרך אבחונים לצורך הקלות ובטח לא יהיה תלוי בתרופות כאלו או אחרות.

הוא פשוט ידע כיצד ללמוד!

בתכנית 'ללמוד כיצד ללמוד', את וילדך תלמדו ותתרגלו את המחסומים ללמידה ואת התופעות שלהן כך שלא תצטרכו אי פעם לנסות להיזכר בהם. אתם פשוט תדעו אותם!

מתעניין בקורס? רוצה להתייעץ? מלא את פרטיך ויועץ של תבונה לחינוך חדש ייצור עמך קשר
אנא הזן שם פרטי
אנא הזן שם משפחה
אנא הזן טלפון מלא הולל קידומת
אנא הזן את עיר מגוריך

הורים מספרים...

אפרת, אמא של אופק מספרת על תכנית היגיון ותקשורת

quats up
אחרי תכנית היגיון ותקשורת אופק כבר חצי שנה ללא ריטלין. אני רואה שינוי לטובה גם ביחס בבית וגם בבית הספר. אין התפרצויות יותר, הוא מקשיב, חברים שלא רצו לשחק איתו אומרים שאופק השתנה ובשבוע שעבר הוא קיבל הצטיינות בכיתה.

אני ממליצה לכולם, אפרתquats down

רוצים לשמוע ממקור ראשון?

icon callus התקשרו אלי: 052-6044465

שאלות נפוצות


בחלק של שאלות נפוצות תוכל למצוא תשובה כמעט לכל שאלה שעולה לך בקשר לתבונה. סידרנו את השאלות לפי נושאים על מנת להקל עליך את החיפוש:

אימון והדרכת ילדים
אימון והדרכת הורים
הכשרת מאמנים לחינוך חדש
אימון והדרכת אנשי חינוך
שאלות כלליות

אתה מוזמן לשלוח לנו מייל עם כל שאלה נוספת שעולה לך אשר לא מצאת לה מענה לכתובת: tvuna@tvuna-online.co.il

מאמרים וטיפים


בחלק זה תוכל למצוא מאמרים וטיפים בעלי ערך רב. מאמרים אלה נכתבו ברובם על ידי מנהלי תבונה, אבירם היכל וגדי בן לביא, לאחר שנים של ניסיון ועבודה עם אלפי ילדים. תוכל לכתוב לאבירם וגדי פידבקים על מאמרים שקראת. הם ישמחו לשמוע ממך. 

בתבונה אנו מאמינים שצריך לחלוק עם אנשים כל ידע שיכול לעזור להם, ולא לשמור אותו כ"סוד מקצועי" בכספת פנימית כלשהי. אתה מוזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל מאמרים וטיפים ישירות למייל שלך באופן קבוע.

לחץ כאן לקריאת המאמרים והטיפים >

הירשם לרשימת התפוצה שלנו
צור איתנו קשר

icon callus מוקד ארצי: 03-5743734

icon contact info@tvuna-online.co.il

צור עימנו קשר
אנא מלא שם פרטי
אנא מלא שם משפחה
אנא מלא מספר טלפון כולל קידומת
אנא רשום את עיר מגוריך
Invalid Input

סיפורי הצלחה

Tal Simchon

"סיימתי את קורס 'תקשורת'. אני מרגישה גאה בעצמי ובאבא שבעזרתו סיימתי. באתי לקורס בגלל קשיים של קשב וריכוז. בקורס למדתי המון דברים חדשים שלא ידעתי. הקורס עזר לי ללמוד בקלות ולתקשר עם אנשים ברור, להיות מרוכזת ולהיות 'פה'. למדתי איך להשיג מענה לתקשורת שלי ולהתעלם מדברים שמעצבנים אותי. תודה רבה לתבונה." טל ש.

לעדויות נוספות לחץ כאן

כל הזכויות שמורות לתבונה - חינוך חדש בישראל 2022
הכרת תודה ניתנת לספרייה של ל. רון האברד על הרשות לשעתק קטעים מעבודותיו המוגנות בזכויות יוצרים.
עוצב על-ידי פרומו - עיצוב פרסום ויח"צ